Gyakori kérdések a parkolási pótdíjazás kapcsán

 

a parkolási díj megfizetésével és a  legfontosabb parkolási  szabályokkal kapcsolatos kérdések

Ebben a szakaszban azokat a kérdéseket és válaszokat találja, amelyek a legfontosabb parkolási szabályokat és a várakozási díj megfizetésének módjait tárgyalja

Mi az a várakozási övezet?

A várakozási övezet fogalmát a KRESZ tartalmazza, ezért azt minden járművezető megtanulja, és ismernie is kell. Ezért ezen szabályok ismeretének hiánya nem fogadható el mentességi indokként egy esetleges pótdíj esetén a méltányossági eljárásban.
Békéscsaba területén a fizetőparkolás területe kizárólag ezen szabályok alapján van meghatározva.
A várakozási övezettel kapcsolatos szabályokat ebben a cikkben foglaltuk össze, amivel frissítheti KRESZ tudását, és elkerülheti a pótdíjazást!

Hogyan lehet a várakozási díjat megfizetni?

  • Legjobb és legkényelmesebb ajánlatunk: Mobilparkolási szolgáltatással
  • Parkolójegy kiadó automatában magyar forint érmével
  • Előre (online vagy ügyfélszolgálaton) vásárolt parkolási bérlettel

Olvasse el cikkünket arról, hogyan tud a legkedvezőbb áron mobilparkolást indítani:

Mit tegyek, ha nincs apróm?

Ebben az esetben a mobilfizetési szolgáltatást kell igénybe vegye. Ez nem csak lehetőség, hanem ebben az esetben elvárás! Saját felelősségére megkísérelheti egy közeli üzletben vásárlás útján az aprópénz beszerzését, de ez általában nem szokott sikerülni, mivel más jogszabály tiltja a kereskedőknek, hogy vásárlás nélkül pénzt váltsanak. Ha vásárol, akkor sem biztos, sőt majdnem kizárt, hogy komolyabb mennyiségű aprópénzt fog tudni így szerezni.

Parkolhatok-e ingyen, ha csak  5 percig vagy kevesebb ideig van dolgom?

Nem. Ez a megtévesztő információ a várakozás KRESZ szerinti fogalmának teljesen hibás értelmezése miatt terjed.

Mi van, ha az utasomat az autóban hagyom?

Az utas jelenléte nem mentesíti Önt a parkolási díj megfizetése alól. A KRESZ kizárólag a jármű vezetőjének jelenlétéről vagy távollétéről rendelkezik. Az ellenőr az utast felkéri ilyen esetben, hogy vegyen parkolójegyet.

Ha pénzváltás közben megbüntetnek, mentesülök-e a pótdíj befizetése alól?

Alapesetben ez nem mentesítő körülmény, mivel közismert tény, hogy szinte lehetetlen üzletekben pénzt váltani (lásd: az előző kérdésre adott válaszunkat), ha mégis, akkor az általában nem fog időben sikerülni. Mivel ilyenkor a mobilparkolást KELL használnia, ezért nem hivatkozhat az aprópénz hiányára. Ilyen esetben Ön csak kivételes méltányossággal mentesíthető a pótdíjfizetés alól.

Milyen esetben helyeznek ki pótdíjat a járműre az ellenőrök?

Amennyiben Ön a járművével a fizetőparkolási övezetben díjfizetés nélkül várakozik.
A “várakozás” ebben az esetben a KRESZ szerinti fogalommeghatározás alapján értelmezendő (lásd cikkünket a témában).

Hogyan tudok méltányossági kérelmet benyújtani?

A kérelmek benyújtására online felületen van lehetőség, kérjük ha teheti ezt a megoldást válassza! Az oldal erre a címre kattintva érhető el: PÓTDÍJ MÉLTÁNYOSSÁGI KÉRELEM BENYÚJTÁSA

Kell-e várnia az ellenőrnek 5 percet vagy bármennyit, mielőtt megkezdi az ellenőrzést és a pótdíjazást a járművemnél?

Nem, nem kell várnia. Amennyiben a vezető nem tartózkodik a járműben, vagy annak közvetlen közelében, és a legközelebbi automatánál sem észlel vásárlót, az ellenőrzés megkezdődik, és ha kell, pótdíjat is kihelyeznek Önnek (lásd: KRESZ szabályok a várakozás fogalmáról).

Ki kaphat mentesítést a pótdíj megfizetése alól?

Mentesítést csak méltányossági eljárásban és csak az a járművezető kaphat:

  • aki legkésőbb a pótdíj kihelyezésének időpontjától számított 5 percen belül megvásárolta a parkolójegyét,
  • vagy más módon (pl. mobilparkolással) megfizette a várakozási díjat.
  • és aki a méltányossági kérelmét 15 naptári napon belül online vagy személyesen benyújtja.

Ki nem kaphat mentesítést a pótdíj megfizetése alól?

  • Aki a kérelmét 15 naptári napon túl adja be
  • Akinek legalább 1 db kifizetetlen parkolási pótdíjat tartunk nyilván, függetlenül annak keletkezési dátumától
  • Aki túl sok pótdíjat kapott, még akkor is, ha azokat rendezte (évente 1 db pótdíj általában méltányolható, ennél több már nem)
  • Aki már egy korábbi pótdíj kapcsán méltányossági kérelmet adott be, és annak elbírálása még folyamatban van

A várakozási övezetben hol lehet ingyen parkolni?

Az övezetben nincs olyan hely, ahol Ön ingyen várakozhat. Ez alól természetesen kivétel, ha Önnek zárt ingatlana van ezen belül (pl. garázs, lakóház zárt udvara).

Igaz, hogy csak a “parkolóhely” táblával megjelölt helyeken kell fizetni  a parkolásért?

Nem. A válasz a KRESZ szabályokban rejlik. Mivel nem csak ilyen táblával megjelölt helyen lehet szabályosan várakozni, hanem pl út mellett is (ha tábla vagy más szabály egyébként nem tiltja) ezért természetesen ott is fizetni kell a parkolásért.

Ha nincs aszfaltburkolat, akkor is kell fizetni a parkolásért?

Természetesen kell. A KRESZ nem rendelkezik arról, hogy csak szilárd burkolattal ellátott úton lehet várakozni.

Ha koszos a parkoló, úttest vagy útpadka; vagy rossz a burkolat, akkor is fizetni kell a parkolásért?

Természetesen ebben az esetben is fizetni kell. A KRESZ nem rendelkezik arról, hogy csak szilárd burkolattal ellátott úton lehet várakozni. Sőt, egyáltalán nem beszél arról, hogy milyen minőségú felület esetén kell fizetni a várakozásért. Egyes autóknak a kisebb felületi egyenetlenség is probléma lehet, egy terepjáró pedig jóval rosszabb minőségű felületen is gond nélkül tud közlekedni. A vezető saját döntése, hogy a járműve vagy saját biztonsága érdekében milyen minőségű parkolóhelyet szeretne igénybe venni és milyet nem.

 

 

Mi lesz a beszedett pénzzel?

A parkolási díjak nem az államkasszába kerülnek, hanem az önkormányzat bevételei. A felhasználása is szabályokhoz kötött, és bárki megismerheti, aki szeretné.

Miért kell egyáltalán fizetni parkolási díjat?

A parkolási díjak célja nem elsősorban a bevételszerzés, hanem a forgalomszabályozás, és a közlekedés vállalhatóbb keretek közé szorítása.A 2020-as pandémia alatt bevezetett ingyenes parkolás alatt a nagyobb városok fizetőparkolási övezetei megteltek. Mindenki a gyakorlatban is tapasztalhatta, mi lenne, ha nem kellene fizetni a parkolásért,
FIzetőparkolási zónákat a jogaszbály nem enged korlátozás nélkül létrhozni, ennek komoly követelményei vannak, és az indokoltáságot igazolni is kell. Békéscsaba területén több olyan lakossági igényt is vissza kellett utasítani, amely egyes utcák fizetőparkolás alá vonását kérték, mivel a mérések nem igazolták azt a mértékű valós telítettséget, amely ezt megengedte volna.

Mióta van egyáltalán fizetős parkolás és ki találta ki?

Magyarországon a hetvenes évek közepétől már volt parkolóórás várakozás Budapesten. Békéscsabán 2001 év eleján indult el. Ezért nyugodtan kijelenthetjük, hogy ez nem rendszer vagy kormányfüggő intézkedés, hanem valóban a közlekedés szabályozását célozza. Egy érdekes cikk erről ide kattintva olvasható.

Mi van, ha nem fizetem be a pótdíjat?

A be nem fizetett pótdíjat a Békéscsaba Vagyonkezelő Zrt. nem közvetlenül hajtja be, mint pl. az adóhatóság, hanem első esetben fizetési felszólítást küldünk a jármű üzembentartójának. Az adatait jogszabályi felhatalmazás alapján a járműadat-nyilvántartásból kérjük le.
A fizetés elmaradássa esetén az ügymenet egy közjegyző általi fizetési meghagyás kibocsátásával folytatódik. További elmaradás esetén a tartozás végrehajtóhoz kerül, aki a tartozás beszedését a jövedelmből vagy ingóság, esetleg ingatlan lefoglalásából szedi be. Gyakori, hogy a végrehajtó magát a járművet foglalja le, sőt ha Önnek több ilyen van, akkor azokat is.

Mi alapján számolják a parkolási pótdíj összegét?

A pótdíj összege jogszabály által meghatározott, és az adott területen érvényes óradíj, valamint a napi üzemidő alapján számítandó ki, ezért annak meghatározása nem lehet önkényes. Minél magasabb az óradíj, annál magasabb lesz a pótdíj is.

Megbüntettek, mert nem vettem jegyet, de a parkolóban egyik autón sem volt, ők mégsem kaptak csomagot!

Az ügyfeleink túlnyomó többsége olyan elektronikus bérletet vagy mobilparkolási szolgáltatást használ, amely rendszámra szól, és nem igényli papír alapú jegy vagy kártya kihelyezését. A várakozási díjnak csak töredéke származik automatában vásárolt jegyekből, ezért lehetséges, hogy alig látni parkolójegyeket az autókban, és mégsem kapnak pótdíjat.

Vadásznak az ellenőrök az autósokra?

Nem, de nem is kell. Sajnos épp elég pótdíj kerül kihelyezésre a szúrópróbaszerű ellenőrzések ellenére is. Bármikor bármelyik parkolóban a nap bármely szakában lehet elegendő mennyiségű pótdíjat kihelyezni. A Békéscsaba Vagyonkezelő Zrt. abban érdekelt, hogy inkább mindenki vegye meg a pár száz forintos jegyet, minthogy a több ezer forintos ptódíjból tartsa fent a rendszert.

Mennyit kapnak az ellenőrök a pótdíjból?

A Békéscsaba Vagyonkezelő Zrt. nem juttat az ellenőröknek a pótdíj bevételből. Ha juttatna az is jogszerű lenne, de akkor sem emiatt javulna meg a fizetési hajlandóság.

Hosszú ideje ugyanott parkolok, és még soha nem büntettek meg, most milyen jogon tették?

Szerencséje volt, hogy eddig elkerülték egymást ez ellenőrrel! A díjfizetést jogszabáy határozza meg, nem a szokásjog.

 

A parkolók ellenőrzése

A parkolási díjak megfizetésének ellenőrzésével kapcsolatos kérdések és válaszok

Miért kell egyáltalán fizetni parkolási díjat?

A parkolási díjak célja nem elsősorban a bevételszerzés, hanem a forgalom szabályozása és a közlekedés vállalhatóbb keretek közé szorítása.A 2020-as pandémia alatt bevezetett ingyenes parkolás alatt a nagyobb városok fizetőparkolási övezetei megteltek. Mindenki a gyakorlatban is tapasztalhatta, mi lenne, ha nem kellene fizetni a parkolásért,
FIzetőparkolási zónákat a jogszabály nem enged korlátozás nélkül létrhozni,. Ennek komoly követelményei vannak, és az indokoltáságot igazolni is kell. Békéscsaba területén több olyan lakossági igényt is vissza kellett utasítani, amely egyes utcák fizetőparkolás alá vonását kérték, mivel a mérések nem igazolták azt a mértékű valós telítettséget, amely ezt megengedte volna.

Mióta van egyáltalán fizetős parkolás és ki találta ki?

Magyarországon a hetvenes évek közepétől már volt parkolóórás várakozás Budapesten. Békéscsabán 2001 év elején indult el. Ezért nyugodtan kijelenthetjük, hogy ez nem rendszer vagy kormányfüggő intézkedés, hanem valóban a közlekedés szabályozását célozza. A parkolás bevételei a helyi önkormányzatot illetik. Egy érdekes cikk erről ide kattintva olvasható.

Milyen esetben helyeznek ki pótdíjat a járműre az ellenőrök?

Amennyiben Ön a járművével a fizetőparkolási övezetben díjfizetés nélkül várakozik.
A “várakozás” ebben az esetben a KRESZ szerinti fogalommeghatározás alapján értelmezendő (lásd cikkünket a témában).

Lefotózhatja az ellenőr a járművemet?

Igen. A pótdíjazás során több felvételt készítünk, amelyen látszania kell, hogy a jármű hol áll, a szélvédő mögötti területen nincs jegy, vagy ha van, az lejárt. A speciális engedélyek szabálytalan használatát is rögzítjük, mint például a mozgáskorlátozottak parkolási igazolványainak esetében is.

Hozzáérhet az ellenőr az autómhoz?

Igen, joga van ehhez. Természetesen ennek célja csak annyi, hogy a pótdíjfizetési felszólítást elhelyezze a jármű szélvédőlapátján, vagy a kilincsen. Ha a jármű le van takarva, az ellenőrnek joga van felhajtani a takarást. Joga van a havat leseperni a szélvédőről, hogy betekintést nyerjen a parkolójegy ellenőrzése miatt. Ez utóbbi nagyon ritka, de jogszerű eljárás.

Megbüntettek, mert nem vettem jegyet, de a parkolóban egyik autón sem volt, ők mégsem kaptak csomagot!

Az ügyfeleink túlnyomó többsége olyan elektronikus bérletet vagy mobilparkolási szolgáltatást használ, amely rendszámra szól, és nem igényli papír alapú jegy vagy kártya kihelyezését. A várakozási díjnak csak töredéke származik automatában vásárolt jegyekből, ezért lehetséges, hogy alig látni parkolójegyeket az autókban, és mégsem kapnak pótdíjat.

Vadásznak az ellenőrök az autósokra?

Nem, de nem is kell. Sajnos épp elég pótdíj kerül kihelyezésre a szúrópróbaszerű ellenőrzések ellenére is. Bármikor bármelyik parkolóban a nap bármely szakában lehet elegendő mennyiségű pótdíjat kihelyezni. A Békéscsaba Vagyonkezelő Zrt. abban érdekelt, hogy inkább mindenki vegye meg a pár száz forintos jegyet, minthogy a több ezer forintos ptódíjból tartsa fent a rendszert.

Mennyit kapnak az ellenőrök a pótdíjból?

A Békéscsaba Vagyonkezelő Zrt. nem juttat az ellenőröknek a pótdíj bevételből. Ha juttatna az is jogszerű lenne, de akkor sem emiatt javulna meg a fizetési hajlandóság.

Hosszú ideje ugyanott parkolok, és még soha nem büntettek meg, most milyen jogon tették?

Szerencséje volt, hogy eddig elkerülték egymást ez ellenőrrel! A díjfizetést jogszabáy határozza meg, nem a szokásjog.

 

 

Parkolhatok-e ingyen, ha csak  5 percig vagy kevesebb ideig van dolgom?

Nem. Ez a megtévesztő információ a várakozás KRESZ szerinti fogalmának teljesen hibás értelmezése miatt terjed.

Mi van, ha az utasomat az autóban hagyom?

Az utas jelenléte nem mentesíti Önt a parkolási díj megfizetése alól. A KRESZ kizárólag a jármű vezetőjének jelenlétéről vagy távollétéről rendelkezik. Az ellenőr az utast felkéri ilyen esetben, hogy vegyen parkolójegyet.

Ha pénzváltás közben megbüntetnek, mentesülök-e a pótdíj befizetése alól?

Alapesetben ez nem mentesítő körülmény, mivel közismert tény, hogy szinte lehetetlen üzletekben pénzt váltani (lásd: az előző kérdésre adott válaszunkat), ha mégis, akkor az általában nem fog időben sikerülni. Mivel ilyenkor a mobilparkolást KELL használnia, ezért nem hivatkozhat az aprópénz hiányára. Ilyen esetben Ön csak kivételes méltányossággal mentesíthető a pótdíjfizetés alól.

 

Hogyan tudok méltányossági kérelmet benyújtani?

A kérelmek benyújtására online felületen van lehetőség, kérjük ha teheti ezt a megoldást válassza! Az oldal erre a címre kattintva érhető el: PÓTDÍJ MÉLTÁNYOSSÁGI KÉRELEM BENYÚJTÁSA

Kell-e várnia az ellenőrnek 5 percet vagy bármennyit, mielőtt megkezdi az ellenőrzést és a pótdíjazást a járművemnél?

Nem, nem kell várnia. Amennyiben a vezető nem tartózkodik a járműben, vagy annak közvetlen közelében, és a legközelebbi automatánál sem észlel vásárlót, az ellenőrzés megkezdődik, és ha kell, pótdíjat is kihelyeznek Önnek (lásd: KRESZ szabályok a várakozás fogalmáról).

Ki kaphat mentesítést a pótdíj megfizetése alól?

Mentesítést csak méltányossági eljárásban és csak az a járművezető kaphat:

  • aki legkésőbb a pótdíj kihelyezésének időpontjától számított 5 percen belül megvásárolta a parkolójegyét,
  • vagy más módon (pl. mobilparkolással) megfizette a várakozási díjat.
  • és aki a méltányossági kérelmét 15 naptári napon belül online vagy személyesen benyújtja.

Ki nem kaphat mentesítést a pótdíj megfizetése alól?

  • Aki a kérelmét 15 naptári napon túl adja be
  • Akinek legalább 1 db kifizetetlen parkolási pótdíjat tartunk nyilván, függetlenül annak keletkezési dátumától
  • Aki túl sok pótdíjat kapott, még akkor is, ha azokat rendezte (évente 1 db pótdíj általában méltányolható, ennél több már nem)
  • Aki már egy korábbi pótdíj kapcsán méltányossági kérelmet adott be, és annak elbírálása még folyamatban van

A várakozási övezetben hol lehet ingyen parkolni?

Az övezetben nincs olyan hely, ahol Ön ingyen várakozhat. Ez alól természetesen kivétel, ha Önnek zárt ingatlana van ezen belül (pl. garázs, lakóház zárt udvara).

Igaz, hogy csak a “parkolóhely” táblával megjelölt helyeken kell fizetni  a parkolásért?

Nem. A válasz a KRESZ szabályokban rejlik. Mivel nem csak ilyen táblával megjelölt helyen lehet szabályosan várakozni, hanem pl út mellett is (ha tábla vagy más szabály egyébként nem tiltja) ezért természetesen ott is fizetni kell a parkolásért.

Ha nincs aszfaltburkolat, akkor is kell fizetni a parkolásért?

Természetesen kell. A KRESZ nem rendelkezik arról, hogy csak szilárd burkolattal ellátott úton lehet várakozni.

Ha koszos a parkoló, úttest vagy útpadka; vagy rossz a burkolat, akkor is fizetni kell a parkolásért?

Természetesen ebben az esetben is fizetni kell. A KRESZ nem rendelkezik arról, hogy csak szilárd burkolattal ellátott úton lehet várakozni. Sőt, egyáltalán nem beszél arról, hogy milyen minőségú felület esetén kell fizetni a várakozásért. Egyes autóknak a kisebb felületi egyenetlenség is probléma lehet, egy terepjáró pedig jóval rosszabb minőségű felületen is gond nélkül tud közlekedni. A vezető saját döntése, hogy a járműve vagy saját biztonsága érdekében milyen minőségű parkolóhelyet szeretne igénybe venni és milyet nem.

 

Mi lesz a beszedett pénzzel?

A parkolási díjak nem az államkasszába kerülnek, hanem az önkormányzat bevételei. A felhasználása is szabályokhoz kötött, és bárki megismerheti, aki szeretné.

 

Mi van, ha nem fizetem be a pótdíjat?

A be nem fizetett pótdíjat a Békéscsaba Vagyonkezelő Zrt. nem közvetlenül hajtja be, mint pl. az adóhatóság, hanem első esetben fizetési felszólítást küldünk a jármű üzembentartójának. Az adatait jogszabályi felhatalmazás alapján a járműadat-nyilvántartásból kérjük le.
A fizetés elmaradássa esetén az ügymenet egy közjegyző általi fizetési meghagyás kibocsátásával folytatódik. További elmaradás esetén a tartozás végrehajtóhoz kerül, aki a tartozás beszedését a jövedelmből vagy ingóság, esetleg ingatlan lefoglalásából szedi be. Gyakori, hogy a végrehajtó magát a járművet foglalja le, sőt ha Önnek több ilyen van, akkor azokat is.

Mi alapján számolják a parkolási pótdíj összegét?

A pótdíj összege jogszabály által meghatározott, és az adott területen érvényes óradíj, valamint a napi üzemidő alapján számítandó ki, ezért annak meghatározása nem lehet önkényes. Minél magasabb az óradíj, annál magasabb lesz a pótdíj is.

 

Mi az a várakozási övezet?

A várakozási övezet fogalmát a KRESZ tartalmazza, ezért azt minden járművezető megtanulja, és ismernie is kell. Ezért ezen szabályok ismeretének hiánya nem fogadható el mentességi indokként egy esetleges pótdíj esetén a méltányossági eljárásban.
Békéscsaba területén a fizetőparkolás területe kizárólag ezen szabályok alapján van meghatározva.
A várakozási övezettel kapcsolatos szabályokat ebben a cikkben foglaltuk össze, amivel frissítheti KRESZ tudását, és elkerülheti a pótdíjazást!

Hogyan lehet a várakozási díjat megfizetni?

  • Legjobb és legkényelmesebb ajánlatunk: Mobilparkolási szolgáltatással
  • Parkolójegy kiadó automatában magyar forint érmével
  • Előre (online vagy ügyfélszolgálaton) vásárolt parkolási bérlettel

Olvasse el cikkünket arról, hogyan tud a legkedvezőbb áron mobilparkolást indítani:

Mit tegyek, ha nincs apróm?

Ebben az esetben a mobilfizetési szolgáltatást kell igénybe vegye. Ez nem csak lehetőség, hanem ebben az esetben elvárás! Saját felelősségére megkísérelheti egy közeli üzletben vásárlás útján az aprópénz beszerzését, de ez általában nem szokott sikerülni, mivel más jogszabály tiltja a kereskedőknek, hogy vásárlás nélkül pénzt váltsanak. Ha vásárol, akkor sem biztos, sőt majdnem kizárt, hogy komolyabb mennyiségű aprópénzt fog tudni így szerezni.

Parkolhatok-e ingyen, ha csak  5 percig vagy kevesebb ideig van dolgom?

Nem. Ez a megtévesztő információ a várakozás KRESZ szerinti fogalmának teljesen hibás értelmezése miatt terjed.

Mi van, ha az utasomat az autóban hagyom?

Az utas jelenléte nem mentesíti Önt a parkolási díj megfizetése alól. A KRESZ kizárólag a jármű vezetőjének jelenlétéről vagy távollétéről rendelkezik. Az ellenőr az utast felkéri ilyen esetben, hogy vegyen parkolójegyet.

Ha pénzváltás közben megbüntetnek, mentesülök-e a pótdíj befizetése alól?

Alapesetben ez nem mentesítő körülmény, mivel közismert tény, hogy szinte lehetetlen üzletekben pénzt váltani (lásd: az előző kérdésre adott válaszunkat), ha mégis, akkor az általában nem fog időben sikerülni. Mivel ilyenkor a mobilparkolást KELL használnia, ezért nem hivatkozhat az aprópénz hiányára. Ilyen esetben Ön csak kivételes méltányossággal mentesíthető a pótdíjfizetés alól.

Milyen esetben helyeznek ki pótdíjat a járműre az ellenőrök?

Amennyiben Ön a járművével a fizetőparkolási övezetben díjfizetés nélkül várakozik.
A “várakozás” ebben az esetben a KRESZ szerinti fogalommeghatározás alapján értelmezendő (lásd cikkünket a témában).

Hogyan tudok méltányossági kérelmet benyújtani?

A kérelmek benyújtására online felületen van lehetőség, kérjük ha teheti ezt a megoldást válassza! Az oldal erre a címre kattintva érhető el: PÓTDÍJ MÉLTÁNYOSSÁGI KÉRELEM BENYÚJTÁSA

Kell-e várnia az ellenőrnek 5 percet vagy bármennyit, mielőtt megkezdi az ellenőrzést és a pótdíjazást a járművemnél?

Nem, nem kell várnia. Amennyiben a vezető nem tartózkodik a járműben, vagy annak közvetlen közelében, és a legközelebbi automatánál sem észlel vásárlót, az ellenőrzés megkezdődik, és ha kell, pótdíjat is kihelyeznek Önnek (lásd: KRESZ szabályok a várakozás fogalmáról).

Ki kaphat mentesítést a pótdíj megfizetése alól?

Mentesítést csak méltányossági eljárásban és csak az a járművezető kaphat:

  • aki legkésőbb a pótdíj kihelyezésének időpontjától számított 5 percen belül megvásárolta a parkolójegyét,
  • vagy más módon (pl. mobilparkolással) megfizette a várakozási díjat.
  • és aki a méltányossági kérelmét 15 naptári napon belül online vagy személyesen benyújtja.

Ki nem kaphat mentesítést a pótdíj megfizetése alól?

  • Aki a kérelmét 15 naptári napon túl adja be
  • Akinek legalább 1 db kifizetetlen parkolási pótdíjat tartunk nyilván, függetlenül annak keletkezési dátumától
  • Aki túl sok pótdíjat kapott, még akkor is, ha azokat rendezte (évente 1 db pótdíj általában méltányolható, ennél több már nem)
  • Aki már egy korábbi pótdíj kapcsán méltányossági kérelmet adott be, és annak elbírálása még folyamatban van

A várakozási övezetben hol lehet ingyen parkolni?

Az övezetben nincs olyan hely, ahol Ön ingyen várakozhat. Ez alól természetesen kivétel, ha Önnek zárt ingatlana van ezen belül (pl. garázs, lakóház zárt udvara).

Igaz, hogy csak a “parkolóhely” táblával megjelölt helyeken kell fizetni  a parkolásért?

Nem. A válasz a KRESZ szabályokban rejlik. Mivel nem csak ilyen táblával megjelölt helyen lehet szabályosan várakozni, hanem pl út mellett is (ha tábla vagy más szabály egyébként nem tiltja) ezért természetesen ott is fizetni kell a parkolásért.

Ha nincs aszfaltburkolat, akkor is kell fizetni a parkolásért?

Természetesen kell. A KRESZ nem rendelkezik arról, hogy csak szilárd burkolattal ellátott úton lehet várakozni.

Ha koszos a parkoló, úttest vagy útpadka; vagy rossz a burkolat, akkor is fizetni kell a parkolásért?

Természetesen ebben az esetben is fizetni kell. A KRESZ nem rendelkezik arról, hogy csak szilárd burkolattal ellátott úton lehet várakozni. Sőt, egyáltalán nem beszél arról, hogy milyen minőségú felület esetén kell fizetni a várakozásért. Egyes autóknak a kisebb felületi egyenetlenség is probléma lehet, egy terepjáró pedig jóval rosszabb minőségű felületen is gond nélkül tud közlekedni. A vezető saját döntése, hogy a járműve vagy saját biztonsága érdekében milyen minőségű parkolóhelyet szeretne igénybe venni és milyet nem.

Lefotózhatja az ellenőr a járművemet?

Igen. A pótdíjazás során több felvételt készítünk, amelyen látszania kell, hogy a jármű hol áll, a szélvédő mögötti területen nincs jegy, vagy ha van, az lejárt. A speciális engedélyek szabálytalan használatát is rögzítjük, mint például a mozgáskorlátozottak parkolási igazolványainak szabályalan használatát.

Hozzáérhet az ellenőr az autómhoz?

Igen, joga van ehhez. Természetesen ennek célja csak annyi, hogy a pótdíjfizetési felszólítást elhelyezze a jármű szélvédőlapátján, vagy a kilincsen. Ha a jármű le van takarva, az ellenőrnek joga van felhajtani a takarást. Joga van a havat leseperni a szélvédőről, hogy betekintést nyerjen a parkolójegy ellenőrzése miatt. Ez utóbbi nagyon ritka, de jogszerű eljárás.

Mi lesz a beszedett pénzzel?

A parkolási díjak nem az államkasszába kerülnek, hanem az önkormányzat bevételei. A felhasználása is szabályokhoz kötött, és bárki megismerheti, aki szeretné.

Miért kell egyáltalán fizetni parkolási díjat?

A parkolási díjak célja nem elsősorban a bevételszerzés, hanem a forgalomszabályozás, és a közlekedés vállalhatóbb keretek közé szorítása.A 2020-as pandémia alatt bevezetett ingyenes parkolás alatt a nagyobb városok fizetőparkolási övezetei megteltek. Mindenki a gyakorlatban is tapasztalhatta, mi lenne, ha nem kellene fizetni a parkolásért,
FIzetőparkolási zónákat a jogaszbály nem enged korlátozás nélkül létrhozni, ennek komoly követelményei vannak, és az indokoltáságot igazolni is kell. Békéscsaba területén több olyan lakossági igényt is vissza kellett utasítani, amely egyes utcák fizetőparkolás alá vonását kérték, mivel a mérések nem igazolták azt a mértékű valós telítettséget, amely ezt megengedte volna.

Mióta van egyáltalán fizetős parkolás és ki találta ki?

Magyarországon a hetvenes évek közepétől már volt parkolóórás várakozás Budapesten. Békéscsabán 2001 év eleján indult el. Ezért nyugodtan kijelenthetjük, hogy ez nem rendszer vagy kormányfüggő intézkedés, hanem valóban a közlekedés szabályozását célozza. Egy érdekes cikk erről ide kattintva olvasható.

Mi van, ha nem fizetem be a pótdíjat?

A be nem fizetett pótdíjat a Békéscsaba Vagyonkezelő Zrt. nem közvetlenül hajtja be, mint pl. az adóhatóság, hanem első esetben fizetési felszólítást küldünk a jármű üzembentartójának. Az adatait jogszabályi felhatalmazás alapján a járműadat-nyilvántartásból kérjük le.
A fizetés elmaradássa esetén az ügymenet egy közjegyző általi fizetési meghagyás kibocsátásával folytatódik. További elmaradás esetén a tartozás végrehajtóhoz kerül, aki a tartozás beszedését a jövedelmből vagy ingóság, esetleg ingatlan lefoglalásából szedi be. Gyakori, hogy a végrehajtó magát a járművet foglalja le, sőt ha Önnek több ilyen van, akkor azokat is.

Mi alapján számolják a parkolási pótdíj összegét?

A pótdíj összege jogszabály által meghatározott, és az adott területen érvényes óradíj, valamint a napi üzemidő alapján számítandó ki, ezért annak meghatározása nem lehet önkényes. Minél magasabb az óradíj, annál magasabb lesz a pótdíj is.

Megbüntettek, mert nem vettem jegyet, de a parkolóban egyik autón sem volt, ők mégsem kaptak csomagot!

Az ügyfeleink túlnyomó többsége olyan elektronikus bérletet vagy mobilparkolási szolgáltatást használ, amely rendszámra szól, és nem igényli papír alapú jegy vagy kártya kihelyezését. A várakozási díjnak csak töredéke származik automatában vásárolt jegyekből, ezért lehetséges, hogy alig látni parkolójegyeket az autókban, és mégsem kapnak pótdíjat.

Vadásznak az ellenőrök az autósokra?

Nem, de nem is kell. Sajnos épp elég pótdíj kerül kihelyezésre a szúrópróbaszerű ellenőrzések ellenére is. Bármikor bármelyik parkolóban a nap bármely szakában lehet elegendő mennyiségű pótdíjat kihelyezni. A Békéscsaba Vagyonkezelő Zrt. abban érdekelt, hogy inkább mindenki vegye meg a pár száz forintos jegyet, minthogy a több ezer forintos ptódíjból tartsa fent a rendszert.

Mennyit kapnak az ellenőrök a pótdíjból?

A Békéscsaba Vagyonkezelő Zrt. nem juttat az ellenőröknek a pótdíj bevételből. Ha juttatna az is jogszerű lenne, de akkor sem emiatt javulna meg a fizetési hajlandóság.

Hosszú ideje ugyanott parkolok, és még soha nem büntettek meg, most milyen jogon tették?

Szerencséje volt, hogy eddig elkerülték egymást ez ellenőrrel! A díjfizetést jogszabáy határozza meg, nem a szokásjog.